NAPSALI O NÁS.....

VÝŇATKY Z NOVIN
Pověsti z hradů, zámků a podzámčí  1.5. - 31. 8. 2016    ​
První květnový den byla na duchcovském zámku zpřístupněna první letošní výstava, která jistě rozzáří očka nejen malých návštěvníků, ale i jejich maminek či babiček. Desítky panenek, divadelních kostýmů a výkresů zapojených do dětské výtvarné soutěže zdobí prostory zámecké Galerie Giacomo, a to až do konce letních prázdnin.

Letošní výstava, která se koná pod názvem „Pověsti z hradů, zámků a podzámčí“ navazuje na loňský ročník, který se konal pod názvem „Háčkovaný svět“ a v roce 2015 byl nejnavštěvovanějším výstavním projektem v zámecké Galerii Giacomo. „Chtěly bychom, starým a poškozeným panenkám oprášit jejich duši, vynést je ze stínu zapomnění a navrátit jim jejich urozenost, lesk a slávu“, uvedly autorky výstavy panenek v háčkovaných kostýmech Simona Mecerodová z Těškovic u Opavy a Kateřina Citová z Havířova.

Co inspirovalo autorky k vytvoření výstavního projektu mapujícího pověsti z hradů, zámků a podzámčí? „Pověst je často reálný příběh, avšak díky ústnímu převyprávění je příběh pozměněn. Pověsti se však na rozdíl od pohádek považují za částečně pravdivé, navíc nemají vždy šťastný konec. Proto bychom chtěly touto výstavou přiblížit několik pověstí. Nakoukneme do komnat šlechticů a urozených dam, projdeme různá nádvoří, navštívíme staré věže nebo sklepení“, prozradily autorky.

Více než stovka panenek v miniaturních oblečcích zavede zvídavé návštěvníky za poutavými příběhy na řadu známých i méně známých památek a míst v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, ale i na Slovensku. V duchcovské zámecké galerii tak můžete potkat například Černou hraběnku na zámku v Miloticích či loupeživého rytíře z Ploskovic, dozvíte se více o příběhu Žofky a vodníka na Nitrianskom hradě, nebo o smutném životě Perchty z Rožmberka (1429–1476), která dodnes bloudí v bílém šatu na rožmberských sídlech. Klid do dnešních dnů nemá ani hrabě Rudolf Karel Chotek (1832–1894), zámecký pán na Kačině, který se podle pověsti potácí po nocích, ale někdy i ve dne zámeckými komnatami.

Výstavu doplňuje i dvacítka historizujících kostýmů, které zapůjčilo Severočeské divadlo v Ústí nad Labem. „Tyto kostýmy byly pečlivě vybrány, aby typologicky doplňovaly miniaturní oblečky, které jsou prezentovány na panenkách v instalovaných kompozičních celcích jednotlivých pověstí. Připomenuta jsou tím i slohová období tak, jak se projevila v dějinách oděvní kultury od období renesance do konce 19. století“, uvedl kastelán zámku Marian Hochel.

Stejně působivá je i výstava prací malých výtvarníků, která doprovází celý výstavní koncept. Děti, jejich rodiče nebo paní učitelky přihlásily výkresy do výtvarné soutěže na téma pověstí, aby dotvořily stejnojmennou výstavu. Celkově tak na zámek dorazily přes tři stovky soutěžních výkresů školáků i předškoláků. Výsledky soutěže vyhlásí správa zámku na přelomu května a června 2016.

 

Nově připravovaná výstava v Radničním sklípku - Módní přehlídka panenek Barbie

ikona-barbie
...háčkovaná móda od antiky po současnost.
1.8. - 31.8.2014

 
 

Další zajímavou, a především nevšední výstavu, připravuje opět v Radničním sklípku město Benešov.
Tentokráte bude věnována dětem i dospělým.

Po celý srpen zde bude instalována výstava pod názvem „Módní přehlídka panenek Barbie…háčkovaná móda od antiky po současnost“, kde holčičky ocení nádhernou škálu barevných šatiček na panenkách Barbie, zatímco dospělí zase propracované aranžmá jednotlivých událostí či scén z historie.
A právě historické romány, filmy, fantazie a záliba v ručních pracích dvou kamarádek z Opavska, Simony Mecerodové a Kateřiny Citové, se staly základem pro ztvárnění kostýmů na panenkách.

"Jejich sbírka je jednou z největších svého druhu v České republice. Není to však sbírka sběratelská. Podstatou je vlastnoruční výroba háčkovaných šatiček, které zobrazují způsob života v dávných dobách a způsob odívání charakteristický pro dané období", uvedla Petra Orsáková z úseku kultury a prezentace města Benešov, který výstavu připravuje.

Všem návštěvníkům se tak otevře pohled na dobu od antiky až po současnost, a to velmi nevšedně přiblíženou. Výstava představí mnoho situací ze života v různých časových obdobích. Ocitnete se tak například na historickém trhu nebo rytířském klání. Budete moci obdivovat také nevěsty, postavy z filmu Tři mušketýři, anebo kolekce šatů, jež oblékala legendární Angelika.

"Panenky budou instalovány v jednotlivých tematických celcích. Každý celek pak samostatně vypráví svůj vlastní příběh…", doplnila Jana Chocholoušková, též z úseku kultury a prezentace města.
"Výstava je putovní, ale přeci jen bude mít možná Benešov i jedno speciální téma a ztvárnění. Jedná se o rodinu Františka Ferdinanda d´Este. V současné době pracujeme na možnostech realizace této scény. Zda se tato myšlenka naplní, uvidíte již v srpnu na samotné výstavě", uvedla na závěr P. Orsáková.
............................................................................................................................

OPAVSKÝ A HLUČÍNSKÝ DENÍK.CZ
16.4.2014 12:00

Hlučín /POZVÁNKA/ - Nevšední a hlavně zajímavou výstavu si pro své návštěvníky připravilo Muzeum Hlučínska. Až do 4. června zde bude expozice autorek Simony Mecerodové a Kateřiny Citové, která nese název Háčkovaný svět.

A o co vlastně jde? Obě ženy se seznámily už na střední škole a po revoluci narazily v obchodech na panenky Barbie. Vzhledem k tomu, že jejich vztah k ručním pracím byl více než kladný, rozhodly se začít s háčkováním a vrhly se na dráhu módních návrhářek.

Panenky oblékaly do ručně vyrobených šatů. Počáteční záliba se změnila ve velkou vášeň, což lze pocítit i přímo na výstavě. „Chtěly bychom starým panenkám oprášit jejich duši, vynést je ze stínu zapomnění a navrátit jim jejich urozenost, lesk a slávu," zní jejich společné motto.

O výstavu je obrovský zájem. A to i proto, že některé exponáty si můžete zakoupit. Na své si přitom přijdou všichni. „Holčičky určitě ocení nádhernou škálu barevných šatiček, zatímco dospělí zase propracované aranžmá jednotlivých výjevů z historie. Inspiraci autorky čerpají v knihách, historických filmech, ale dokážou popustit i uzdu své fantazii," komentoval tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech a jedním dechem dodal:

„Návštěvníkům se tak otvírá pohled od antiky až po současnost. Výstava představuje mnoho situací ze života v různých časových obdobích." Ocitnete se tak třeba na historickém trhu nebo rytířském klání, Budete moci obdivovat také spoustu nevěst, postavy z filmu Tři mušketýři anebo kolekce šatů, jež oblékala legendární Angelika.

Petr Dušek

Autor: Redakce
HLUČÍN
KULTURA / Ostatní
14. 4. 2014 10:34:00
Háčkovaný svět v Muzeu Hlučínska přilákal do muzea malé i velké.
 
V pátek 11. dubna 2014 proběhla v Muzeu Hlučínska slavnostní vernisáž nové výstavy autorek Simony Mecerodové a Kateřiny Citové pod názvem Háčkovaný svět. Výstavní sál zaplnily stovky figurek, které mají jedno společné – háčkované oblečení.

Zájem o výstavu byl skutečně velký a někteří hned využili příležitost a některou z vystavovaných postaviček si zakoupili.

Obě autorky se seznámily na střední škole. Od dětství mají vztah k ručním pracím, a když se v obchodech objevily po revoluci první panenky Barbie, tak si vyzkoušely i roli módních návrhářek. Začaly háčkovat oblečení podle vlastních návrhů a tím dávaly panenkám výjimečný vzhled. Ze záliby se časem stál velký kůň a dnes si už život bez háčku v ruce ani nedovedou představit. Jejich motto zní „Chtěly bychom starým a poškozeným panenkám oprášit jejich duši, vynést je ze stínu zapomnění a navrátit jim jejich urozenost, lesk a slávu.“

Výstava je určena nejen pro malé, ale i velké návštěvníky. Holčičky určitě ocení nádhernou škálu barevných šatiček, zatímco dospělí zase propracované aranžmá jednotlivých výjevů z historie. Inspiraci autorky čerpají v knihách, historických filmech, ale dovedou popustit uzdu i své vlastní fantazii. Návštěvníkům se tak otevírá pohled do historie od antiky až po současnost a výstava představuje mnoho situací ze života v různých časových obdobích. Na návštěvníky čeká historický trh, rytířské klání, výjevy z nebe a pekla nebo velikonoční pomlázka. K vidění je také spousta nevěst, postavy z filmu Tři mušketýři nebo kolekce šatů, ve kterých okouzlovala dvůr Ludvíka XIV. legendární Angelika.

Neváhejte, vezměte děti a přijďte na chvíli zapomenout na starosti všedních dnů a ponořit se do pohádkové historie. Výstava bude otevřena až do 4. června 2014.

Autor / zdroj: Miroslav Pech
------------------------------------------------------------------------------------------------------

SVITAVSKÝ DENÍK
Barbie a Ken, coby Popelka a princ

Barbie a Ken v netradičním oblečení. Autor: Deník/ Květa Korbářová
7.4.2014 13:30
Brněnec – Kdo by neznal hubenou panenku a jejího partnera. V Lidovém domě v Brněnci ale byli v sobotu k vidění v jiných podobách.
V obci na Svitavsku měli totiž zajímavou výstavu panenek. Sál zaplnily neobvykle ustrojené barbíny. „Háčkujeme na ně
kostýmy od antiky až po současnost. Chtěli jsme všem dokázat, že hubená barbína může vypadat i jinak,“ uvedla jedna z autorek nápadu a výstavy Kateřina Citová z Havířova. Během sedmi let oblékla s kolegyní Simonou Mecerodovou z Těškovic do vlny na pět stovek těchto vyhublých panenek. Do Brněnce jich přivezly kolem sto padesáti. Nastrojené barbíny se podle autorek líbí hlavně starším dámám. Pro děti jsou panenky ukázkou, jak se lidé oblékali kdysi, ale i dnes. Nechyběly tedy ani úzké gotické šaty, či róby s nadýchanými sukněmi z období romantismu.

Autor: Květuše Korbářová
 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Novinky.cz
ÚSTÍ NAD ORLICÍ neděle 12. ledna 2014, 8:58
Článek od uživatele Stanislava Dvořáková
 

Háčkovaný svět představuje období od antiky po současnost

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí představuje na výstavě Háčkovaný svět způsob života v minulé době charakterizované odíváním společnosti, ať jednotlivců, společenských skupin, tak příslušníků řemesel. Návštěvníky zavádí i do světa mytických představ.

V průběhu měsíce ledna v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí lze s podobou háčkovaných kostýmů panenek vstoupit do světa dávných dob i pohádkových představ.

S představou bájí a fantazie se návštěvníci setkají v prvním sále, kde dvě velké vitríny dokumentují kontrast sněhobílých obláčků a andělů s černým podsvětím a vládci pekel. Tajemno pak doplňují háčkované symboly zvěrokruhu.

Historii skutečného světa minulých dob pak dokládá řada výjevů a nákladných kostýmů renezance a baroka z královských dvorů, podzámčí i starého města pražského. Na pražském rynku podle oděvu lze rozlišit vyšší třídu společnosti od střední vrstvy a seznámit se s příslušníky jednotlivých řemesel v jejich typických oblecích. Poté je představeno květinářství i svatební salon. Dále si lze prohlédnout noblesu dvora Ludvíka XIV. - krále slunce i odpolední vycházku společnosti tohoto období.

Způsob života na venkovském panství představuje ukázka z románu Babička od Boženy Němcové. Podle filmového zpracování se nabízí prohlídka kostýmů Angeliky připomínajících různé situace na francouzském dvoře a průběhu jejího života.

A právě historické romány, filmy, fantazie a záliba v ručních pracích dvou kamarádek z Opavska, Simony Mecerodové a Kateřiny Citové se staly základem pro jejich ztvárnění kostýmů panenek z minulých let. Vzorem se jim stala panenka Barbie a tak o pár let později v roce 2007 začaly se snažit starým a poškozeným panenkám oprášit jejich duši, vynést je ze stínu zapomnění a navrátit jim jejich urozenost, lesk a slávu, jak samy ve svém mottu uvádějí.

Jejich sbírka je jedna z největších svého druhu v České republice. Část této obsáhlé sbírky byla nyní zapůjčena do Ústí nad Orlicí. Není to však sbírka sběratelská. Podstatou je vlastnoruční výroba háčkovaných šatiček, které zobrazují způsob života v dávných dobách charakterizovaného zejména způsobem odívání. Jen ukázka ze současnosti z důvodu strohého oblečení celebrit chybí.

Příjemné překvapení přinesla vitrína s bohatou nabídkou rokových dam s parukou a sněhobílých andělíčků v krinolínách s možností zakoupení. Ty však v předvánoční době, kdy byla výstava otevřena, rychle zmizely. Proto byla k Novému roku tato vitrína znovu doplněna panenkami v krinolíně se slušivým kloboučkem a tematickými figurkami s kominíčkem pro radost a pro štěstí. Jako jedinečný dárek pro eventuální novomanžele jsou navíc určeny panenky s přáním Konec snění, začíná život a Jdi s tím, kdo Tě má rád.

Pro všechny, kteří chtějí na chvíli zapomenout na starosti všedních dnů, případně si odnést některou z panenek na ozdobu vlastního bytu je výstava otevřena do 2. února, v úterý až pátek od 9.00 do 17.00 hodin s přestávkou od 11.30-12.30 a v sobotu a neděli od 13.30 do 17.00 hodin.
................................................................................................................................................................................

FRÝDECKO-MÍSTECKO, 5 PLUS 2.CZ
V Čeladné vystavují panenky i francouzskou Bretaň
4. srpna 2013 4:33
ČELADNÁ - Velice nadaný básník Valašska Josef Kalus prožil většinu svého života v Čeladné. Tato obec mu byla obrovskou inspirací pro jeho četné básně, povídky a pohádky. I proto je mu věnován Památník Josefa Kaluse v Čeladné.
Kolekci panenek vystavují v Památníku Josefa Kaluse výtvarnice Simona Mecerodová a Kateřina Citová. | V muzeu najdou návštěvníci jak expozici týkající se samotného Kaluse, tak i sezonní výstavy obrazů, fotografií a dalších zajímavostí, přičemž nesmíme opomenout stálou expozici, nacházející se v horním patře, kde se naskýtá možnost seznámit se s přírodou a tradicemi čeladenského okolí.
V období letních prázdnin jsou vystaveny kolekce výtvarnic Simony Mecerodové a Kateřiny Citové, které nádherným způsobem oblékly panenky do jimi uháčkovaných šatů. Muzeu propůjčili své unikátní snímky francouzské Bretaně také fotografové E. Pašek, K. Macura, F. Havlíček, M. Pokorný.A v neposlední řadě se může muzeum pochlubit malbami Kamila Štably vytvořenými speciální australskou technikou. V období letních prázdnin je otevřeno v úterý, pátek a neděli od 9 do16 hodin, v sobotu a o svátcích od 11 do 18 hodin.

Autor: Marie Stypková
 ............................................................................................................................................................................................................
FRENŠTÁTSKÝ ZPRAVODAJ  PROSINEC 2012
Výstavní síň ozdobí v prosinci panenky.Výstavní síň Albína Poláška a městská    knihovna v předvánočním čase srdečně zvou velké i malé návštěvníky na výstavu panenek v háčkovaných šatech.
Výstavu do Frenštátu přivezou dvě dámy z Opavska Simona Mecerodová a Kateřina Citová, které tvoří originální háčkované historické modely na panenky.
Jejich sbírka je jedna z největších v naší republice.
„Snažíme se našim panenkám vdechnout život, a proto máme k dispozici historický trh, postavičky z pohádek, betlém, divadelní představení v baroku a mnoho dalších.“ Výstava bude zahájena bez vernisáže a navštívit ji můžete každý všední den od 9.00
do 17.00 hodin v termínu 4.–21. 12. 2012.
Zuzana Kalinová
 --------------------------------------------------------------------

LooneyCZ blogspotuje
26. srpna 2012

Háčkovaný svět na Linhartovském zámku
"Do té další místnosti radši ani nechoď," řekl mi Czechbart během prohlídky zámku v Linhartovech. Měl obavu, že by mě už odtamtud asi nedostal.
Naštěstí se jeho obavy ukázaly jako liché. Z místnosti, ve které byly v několika vitrínách vystavené panenky Barbie v háčkovaných šatech, jsem nakonec vyšla za poměrně rozumnou dobu. Vzpomněla jsem si ale na svou kamarádku Danču a řekla si, že jí pár panenek vyfotím. Pro inspiraci.
 
Doma jsem pak zjistila, že veškeré modely jsou dílem dvou slečen/paní z Opavska. Jejich výtvory vystavené na webu Háčkovaný svět zachycují různá historická období, literární či filmové postavy a nechybí tu ani Kenové, např. coby tři mušketýři.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Andrew.JPG
Barbora.JPG
Augustin.JPG
Melánie .JPG
fotograf.JPG
Emma .JPG
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one